Гипсокартон и окачен таван

Категория: Гипсокартон

01. Сухо строителство – защо да го изберем?

Предимства на гипсокартона:

  • Дълговечен
  • Екологичен
  • Биологичен
  • При допълнителна импрегнация – влагоустойчив
  • Естетичен
  • С малко тегло
  • Формовъчен
  • Порьозен – отлично паропропусклив
  • Акумулиращ топлината
  • Регулиращ климата
  • Акустичен
  • Пожароустойчив
  • Отлична основа за повърхностни бои и покрития
  • Оптимално средство за рационални, бързи и едновременно с това ефектни и функционални решения Още…

02. Етапи на работа с гипсокартон

Работа с гипсокартон – за какво да се внимава

Преди да се започне работата с гипсокартон е важно да се изпълнят няколко изисквания, за да се запазят характеристиките на плоскостите. При пренасяне гипсокартонът трябва да бъде с ръба нагоре. От особена важност е ъглите и ръбовете на плоскостите да се пазят от повреда. Още…

03. Сухо строителство – профили и аксесоари

Профили за сухо строителство

Профили и винкели за окачени тавани с пана

- основен носещ профил – Т профил (24х38мм), дълъг 3.60м, произведен от галванизирана ламарина с бяло покритие откъм видимата повърхност. Има процепи за защракване на напречните профили през 15см. Поставя се на окачвачи и носи окачения растерен таван.

- напречен носещ профил – T профил (24х38мм), дълъг 1.2м и 0.6м, произведен от галванизирана ламарина с бяло покритие откъм видимата повърхност. Защраква се в процепите на основния профил и един към друг, оформяйки растера на окачения таван.

- окрайчващ ъглов профил – L профил (24х24мм), дълъг 3.05м, произведен от галванизирана ламарина с бяло покритие от двете формиращи ъгъла повърхности. Окантва помещението по периметъра. Още…

04. Предстенна обшивка от гипсокартон

Предстенна обшивка от гипсокартон – елементи

1. Уплътнителна лента

2. Директен окачвач ES 60 за CD 60

3. Профил UD 30

4. Профил CD 60

5. Минерална вата Още…

05. Преградна стена с гипсокартон при метална конструкция

Преградна стена от гипсокартон – елементи

1. Уплътнителна лента

2. Профил UW монтиран на хоризонтални носещи елементи

3. Профил CW с максимално отстояние 600 мм. *

4. Първи слой от гипсокартон 12.5 мм. Още…

06. Топло и звукоизолация в сухо строителство

Какво ви е необходимо, за да си осигурите добра топло- и звуко- изолация?

На първо място какво са изолациите? Те представляват гъвкаво руло от силикатна вата. Предназначени са за топло и звукоизолация: в леки преградни стени над окачени тавани, във всякакви дървени конструкции, в подпокривно пространство, слагайки се като ненатоварен пълнеж в хоризонтални, вертикални и наклонени конструкции. Има различни производители на минерална стъклена вата: Isover, Knauf, Ursa, Izocam и др. Минералната стъклена вата може да бъде с или без покритие: Още…

07. Какви смески са ви необходими за сухо строителство?

Елементи за сухо строителство – смески

От дълги години у нас т.нар. „сухо строителство“ с плочи, произведени на гипсова основа, гипсофазер и гипсокартон, придобива все по-голяма популярност. Причината за това е защото с тях бързо и лесно се изграждат леки преградни стени, окачени тавани, вътрешни облицовки и т.н. Със закрепването на плочите към носещата конструкция обаче, работата не може да се каже, че е завършена, защото добрият външен вид на облицовката в най-голяма степен зависи от довършителните работи – затваряне и запълване на всички фуги, оформяне на ръбовете и ъглите, цялостна шпакловка, която заличава и най-малките неравности и създава подходяща основа за качествено боядисване. Още…

08. Какво ви е необходимо за шпакловане на фугите?

Как се шпакловат фугите?

Когато повърхностите са гладки и равни е необходимо шпакловането на фугите и скрепителните средства. Гипсокартонените плоскости трябва да бъдат сухи, чисти и без прах по фугите.

За шпакловането съществуват 2 системи по избор:
• без ленти за фуги -с Унифлот
• с ленти за фуги – с фугопълнител Още…

09. Какво следва след монтажа на гипсокартон?

Гипсокартон – най-добра основа за всякакви повърхностни покрития

След монтажа на плоскостите, шпакловането на фугите и на закрепващите места, както и на евентуалните фугови връзки и повредени места може да се започне с повърхностна обработка. Повърхностите, включително шпакловките, трябва да бъдат сухи, твърди и безпрашни. Чрез леко прешлайфане на шпакловачните повърхности с финна шкурка се отстраняват малките неравности и се осигуряват гладки преходи върху повърхността на плоскостите. При шлайфането картона не трябва да се претрива. След като се грундира и изчака кратко време, за да изсъхне, може да се започне с боядисването, тапицирането и поставянето на плочките. Грундирането изравнява различната степен на поглъщане на шпакловката и на картона, подобрява сцеплението при последващото нанасяне на покритие, и предлага една допълнителна влагозащита за строителните плоскости. Още…

10. Могат ли стените и таваните от гипсокартон да издържат на натоварвания?

Искате да поставите новия си шкаф върху стената от гипсокартон?

Към системите за сухо строителство  се закрепват сигурно предмети от всякакъв вид. Решаващо за сигурната опора е използването на подходящи закрепващи средства. Със скрепителната техника на Кнауф постигате сигурни и солидни закрепвания. Още…